Thursday, June 20, 2024

Vekaletname ne zaman ve nasıl iptal edilir?


Türkiye'de vekaletname düzenlemek çok yaygındır ve bir mülk veya araba satın almak veya satmak, bir avukatın veya muhasebecinin sizi temsil etmesini sağlamak veya 3. bir tarafın sizi temsil etmesine ihtiyaç duyduğunuz veya istediğiniz diğer durumlar gibi çeşitli durumlar için kullanılır.

Her şehirde bulunan birçok yetkili noter ofisi sayesinde vekaletname düzenlemek kolay ve hızlıdır. 

Peki ya bir vekaletnameyi geri çekmek veya iptal etmek ? Bu nasıl yapılır ve en önemlisi ne zaman yapılmalıdır?


Buna bir göz atalım...

Genel olarak konuşmak gerekirse, Türkiye'de düzenlenen vekaletnamelerin çok küçük bir kısmı müvekkil için bir risk oluşturmadığından geri çağrılmaktadır.

Örnek olarak, araba satıcınıza bir vekaletname verebilirsiniz, böylece araba satıcısı arabanın mülkiyetini sizin adınıza devredebilir ve plakaları düzenleyebilir.

Araba satıcısının sizin adınıza başka arabalar satın alarak bu vekaletnameyi kötüye kullanma riski muhtemelen çok düşüktür, çünkü bu sizi parasını ödemediğiniz arabaların sahibi yapacaktır.

Ancak, bazı durumlarda bir vekilin geri çağrılması tavsiye edilir.

- Vekil ile artık işbirliği yapmamanız ve vekaletin sizin için risk oluşturması durumunda. 

Bu, bir emlakçıya mülkünüzü satması için vekalet verdiğiniz, ancak artık emlakçı ile çalışmadığınız veya işbirliği yapmadığınız durumda olabilir.


- Her ne sebeple olursa olsun vekilin artık güvenilir olmadığını ve sizin çıkarlarınızı gözetmediğini düşünüyorsanız.

- Eğer her şeyin açık ve sorunsuz olmasını istiyorsanız. O halde, türü ya da vekilin kim olduğuna bakılmaksızın, her türlü vekaletnameyi geçerliliğini yitirdikten sonra iptal edin.


Bir vekaletnamenin geri çekilmesi, düzenlendiği noterde yapılmalıdır. 


Son zamanlarda dijital bir sistem uygulanmaktadır ve yeni düzenlenmiş vekaletnamelerinizin bir özeti çevrimiçi olarak bulunabilir.

Ancak sadece TC kimlik numarası olan ve E-Devlet platformuna erişimi olanlar için.


Daha eski vekaletnameler için dijital takip sistemi bulunmadığından, vekaletnamenin bir kopyasını notere göstermeniz gerekecektir. 


Bir vekaletnameyi ne zaman ve nasıl geri çekeceğinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Güvende olmanın üzülmekten daha iyi olduğunu unutmayın :-)

No comments:

Post a Comment