Tuesday, May 23, 2023

Yabancılar İçin Tapu Devir İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir ?

   Başka bir ülkede ikamet ediyorsanız bile Türkiye de bulunan mülkünüzü satabileceğinizi yada Türkiye'den bir mülk satın alabileceğinizi biliyor muydunuz ?
 
Bir mülk satın alacağınız zaman bu mülkün tapusunu üstünüze almanız gerekir. Bugün sizlere tapu devir işlemlerinin nasıl yapıldığı, tapu devir işleminde gerekli evraklar ve tapu devir işlemi için masrafların ne kadar tutacağı hakkında bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.
 
Tapu Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?
 
Tapu devri için öncelikle Web Tapu sistemi üzerinden aşağıda belirtilen evraklar sisteme taranarak başvuru yapılabilir.Bu taranan evraklardan yurt dışından gelen evrak var ise apostilli olması gerekmektedir.Bunun dışında ALO181 telefon ile arayarak yada tapu randevu sisteminden randevu oluşturulması ve bu randevu saatinde istenen belgeler tapu dairesinde danışmaya elden teslim edilmelidir.Bundan sonrası için tapudan size gelecek SMS ile bundan sonrasındaki işlemler ile ilgili bilgilendirileceksiniz.Eğer şanslı iseniz teslim ettiğiniz evraklar yeterli bulunur ve tapu deviri için size harç bilgileri ve randevu saatiniz SMS ile bildirilir.Bu teslim ettiğiniz evraklar çok sıkı bir şekilde en az 2 kişi tarafındaan kontrol ediliyor.Burada satıcının alırken kullandığı isim ve imza satarken verdiği belgelerdeki isim ve imza ile aynı olmalı bu en önemli konulardan biridir.Bütün bu kontroller sahte ve usulsüz satışları engellemek içindir.
Bütün bu aşamadan sonra size gelen SMS de belirtilen harçlar ödenir ve randevu saatinde alıcı ve satıcı tapuda hazır olmalıdır.Harçları pek çok bankadan yapabilirsiniz eğer harç yatırılabilen bu Türk bankalarından birinde hesabınız var ve Mobil uygulamanız var ise online da harçları ödeyebilirsiniz.
 
 
Türkiye'ye Gelmeden Mülk Satın Almak veya Satmak
 
2Base olarak müşterilerimiz için verdiğimiz hizmetlerden biriside tapu devir işlemleri. İsteyen müşterilerimizden alıcı ve satıcı olarak vekalet alıyoruz ve tapu devir işlemlerini müşterilerimiz adına yapıyoruz. Sizi ulaşım masraflarından ve küçük detaylar için uğraşmaktan kurtarıyoruz bütün tapu işlemlerini müşterilerimiz için biz gerçekleştiriyoruz.
 
Başka bir ülkede olsanız bile bize verdiğiniz vekalet ile adınıza kolayca tapu devir işlemlerini tamamlıyoruz.
 
Ancak isterseniz vekalet vermeden de bu işlemleri kendiniz yapabilirsiniz. Süreç biraz daha yorucu olacaktır.
 
 
Tapu Devir İşlemlerinde Gerekli Evraklar Nelerdir ?
 
Tapunun aslı veya fotokopisi
Pasaport fotokopisi
Belediyeden alınmış gayrimenkulün rayiç bedeli gösteren belge
Tapu işlemlerini gayrimenkul danışmanı ya da yetkilendirilen herhangi birisi yapacaksa vekaletname (Vekalet yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmış ve noter tasdikli olmalıdır)
Vergi dairesinden alınmış vergi numarası belgesi
DAB (Döviz Alım Belgesi)
 
Tapu devir işlemleri  kaç gün sürüyor ?
 
Tapu işlemleri alıcı ve satıcının bütün evrakları hazırsa tapu dairesine başvuru yapılması gerekir. Başvuru tapu müdürlüğünün yoğunluğuna göre 1 günde tamamlanır. Tapu devir işlemi 7-10 gün arasında sürecektir. Tapu devir işleminden sonra tapu teslim edilir.  
 
Ancak yurt dışından vekalet göndererek devir işlemi gerçekleşecekse vekaletin gelme süresine bağlı olarak 10-15 gün arasında gerçekleşir.
 
Tapu Devir İşlemlerinde Masraf Ne Kadardır ?
 
Tapu devir işlemleri için;
 
2023 yılı itibarıyla toplam satış bedelinin %4’ü + 6000-6500 TL konut tapu harcı olarak ödenmektedir.
 
Eğer vekalet ile tapu devir işlemi gerçekleştiriyorsanız. Yeminli tercüman çevirisi ve noter masrafları harç ücretlerine ek olarak ortalama 4000-5000 TL tutacaktır.
 
Umarım size faydalı bir blog olmuştur herkese güzel günler dileriz...
 
 


 
 
 
 

No comments:

Post a Comment