Monday, February 12, 2018

Asansör etiketleri ne anlama geliyor ?


Türk standartları enstitüsü'ne göre asansör bulunan site, ev vs. gibi yerler de can güvenliği için düzenli arıza kontrolü yapılmaktadır.

Yapılan kontrollerde tespit edilen arızalar derecesine göre kırmızı, sarı, yeşil ve mavi olarak sınıflandırılmaktadır.

Biz de sizin güvenliğiniz için asansör kontrolleri hakkında küçük bir araştırma yaptık.

Yıllık kontrolü yapılan her asansör uzman kontrol mühendisleri tarafından kontrol edilir. 

Bu kontroller asansörlerinizin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmemiz için yapılır. Kabin içerisinde görünür bir yere etiket  yapıştırılır.

Eğer asansörünüzde bu etiketlerden bulunmuyor ise en kısa zamanda yetkili firmanız ile iletişime geçip asansörlerinize periyodik kontrol/muayene yapılmasını talep edebilirsiniz.

Kırmızı Etiket : Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansörün 30 gün süre içinde tespit edilen uygunsuzlukları giderilmez ise kullanım dışı bırakılması amacıyla bağlı bulunduğunuz belediyeye bildirilir ve asansörünüz mühürlenerek kullanıma kapatılır.

Sarı Etiket : Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan kusurlu asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren altmış gün sonra yapılır.


Mavi Etiket : Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan hafif kusurlu asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren on iki ay sonra yapılır.

Yeşil Etiket : Asansörlerinize uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan test ve denetimler sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan uygun asansörlere iliştirilen etikettir.


 Asansörlerde  yıllık yapılan kontrol.

Asansörün monte edildiği ve kullanıma açıldığı tarih itibarıyla zorunlu uygulamada olan kontroldür.


İşaretleme.

Yıllık kontrolü yapılan her asansöre, istenen formata uygun olacak şekilde kırmızı, sarı veya yeşil renkli zemin üzerine, gerekli açıklamaların siyah renkli olarak yapıldığı bir bilgi etiketi iliştirilecek.

Kırmızı renkli bilgi etiketi asılan asansör, sorun giderilinceye kadar kullanım dışı olamsı gerekmektedir.

Yıllık kontrole bakım firmasından yardım alabilirsiniz. 

No comments:

Post a Comment