Wednesday, May 10, 2023

Elektirik ve Su Aboneliklerinin Deviri Nasıl Yapılır ?Yeni bir eve yerleştiğinizde ilk yapmanız gereken şey evin elektirik ve su aboneliklerini kendi üzerine almanızdır.
 
Elektrik Abonelik Deviri Nasıl Yapılır ?
 
Yabancıların Türkiye'de elektirik aboneliği almaları için ikamet ettikleri bölgeye hizmet sağlayan elektirik dağıtım şirketine başvuru yapması gerekir. Alanyada bu kurum CK Akdeniz Elektiriktir.
 
Elektirik aboneliği deviri için gereken evraklar vardır;
CK Akdeniz Elektiriğin verdiği abone başvuru formu doldurulmalı
Vergi Numarası
Tapu
DASK (Tapudaki adres ile Dask'da olan adres aynı olmalı)
Pasoport Numarası
Türk cep telefonu numarası
 
Devir alacağınız evin eski dönem borcu bulunmaması gerekir. Eski döneme ait borç varsa önce bunu ödeyip sonra devir işlemi gerçekleşir. Devir esnasında sizden 450-500 TL arasında bir depozito alınır. Evi satarken veya aboneliği iptal ettirmek isterken bu depozito tutarı CK Akdeniz Elektirik tarafından ödenecektir.
 
Su Abonelik Deviri İşlemi Nasıl Yapılır ?
 
Yabancılar Türkiye'de su aboneliği almaları için elektirik aboneliği gibi bulundukları bölgeye hizmet veren su dağıtım şirketine başvuru yapmalıdır. Alanya'da hizmet veren su dağıtım şirketi ASAT'tır.
 
Su Aboneliği için gereken evraklar;
Vergi Numarası
İkametgah (varsa)
DASK (Tapudaki adres ile DASK'da olan adres aynı olmalı)
Pasopart
Türk cep telefonu
 
Su devir işlemlerinde de elektirikte devirinde olduğu gibi eski dönem borcu olmaması gerekir. Eski döneme ait borç varsa ödenip devir işlemi ödemeden sonra gerçekleşir. Su abonelğinde ikametgahınız varsa 200 TL ikametgahınız yoksa 2470 TL depozito ücreti ödersiniz. Yine bu depozito ücretini aboneliği iptal ederken ASAT kurumundan iade alabilirsiniz.
 
2Base olarak kendi müşterilerimize elektirik ve su deviri konusunda yardımcı oluyoruz evraklarını müşterilerimiz gelmeden önce hazırlıyoruz. ASAT ve CK Akdeniz elektiriğe kadar müşterilerimize eşlik edip yardımcı oluyoruz. Yapmanız gereken tek şey imza atmak oluyor. Tabi isterseniz bu işlemleri kendinizde yapabilirsiniz. No comments:

Post a Comment