Wednesday, August 23, 2023

Alanya'daki mülk alıcıları için son bilgiler


Son birkaç yıldır Alanya'da çok şey oluyor uzun bir süre boyunca satıcılar kraldı ve piyasa tamamen satıcılara aitti.
 
O dönemler geride kaldı ve alıcılar tekrar pazarda iyi bir konum elde ederek, bize satıcı ve alıcı arasında eşit olarak domine edilen bir pazar bıraktı.
 
Bu nedenle, potansiyel alıcılar için, kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken kilit noktalara ilişkin önerilerimiz aşağıda yer almaktadır:


Fiyatlandırma


Bazı satıcılar hala piyasanın zirve yaptığı geçen yılla aynı fiyata satabileceklerine inanıyor. Geçen yılın piyasasına göre aşırı fiyattan değil, piyasa fiyatından satın aldığınıza dikkat edin.
 
Plan dışı ya da hazır yapı
Yükseliş eğilimi yeni inşaatların sayısını önemli ölçüde artırmıştır. Bu inşaatların çoğu yeni kurulan inşaatçılar tarafından yapılmaktadır. Plan dışı bir mülk seçerken, lütfen bunu yalnızca bununla ilgili riskleri açıkça belirtebilecek bir piyasa uzmanı ile yakın işbirliği içinde yapın.
Bizi yanlış anlamayın, plan dışı bir mülk edinmek mükemmel bir seçim ve harika bir yatırım olabilir. Ancak risk önemlidir, bu nedenle neye bulaştığınızın tam olarak farkında olduğunuzdan emin olun.
 
Son olarak bazı satıcılara ve alıcılara küçük bir ipucu ya da en azından düşünmeleri için bir şey vermek istiyoruz.
 
Şu anda tüm mülklerin büyük bir kısmı Türkiye'ye uzun süreli yerleşmek isteyen müşterilere satılmaktadır. Bu, müşterinin oturma iznine ihtiyacı olduğu anlamına gelir ve şu anda oturma izni almanın en kolay yolu bir mülk satın almaktır.
Ancak tüm mülkler bunun için kullanılamaz, çünkü bazı bölgelerdeki kotaya ulaşıldığı için artık yabancılara daha fazla oturma izni verilmiyor.
Örnek olarak, Kargıcak, Mahmutlar, Kestel ve Avsallar'da satın alınan bir mülk, bu bölgelerdeki ikamet izni kotalarına ulaşıldığı için ikamet izni almak için kullanılamaz.
Ancak Demirtaş, Oba, Cikcilli veya Alanya merkezden bir mülk kullanılabilir.
 
Bu yeni bir şey değil ve hem yerel hem de sosyal medyada sıcak bir tartışma konusu oldu.
 
Açıkçası, bir mülkün hala ikamet izni için açık olan bir bölgede yer alması olumlu bir şeyken, mülkün artık ikamet izni verilmeyen bir bölgede yer alması durumunda fiyat üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

 
Bu durum her an değişebilir ve bu değişiklikler genellikle çok kısa bir süre içinde ve önceden herhangi bir uyarı yapılmadan gerçekleşir.


İşte düşünmeniz gereken bir şey:

İkamet izinlerinin hala verildiği bir bölgede bir mülk satmaya çalışıyorum
Şu anda açık olan tüm alanlar, daha fazla ikamet izni verilmesi için kapatılma riski altındadır, bu nedenle limonu çok fazla sıkmaya çalışmamaya ve bu sayede alan - muhtemelen - ikamet izni vermeyi durdurmadan önce satmayı başarmamaya dikkat edin.

 

Şu anda ikamet izinlerinin verilmediği bir bölgede bir mülk satmaya çalışıyorum
Bunun fiyat üzerinde zaten olumsuz bir etkisi oldu. Satmak için aceleniz yoksa, belki de bölge yeniden oturma izni vermeye başlayana kadar beklemeyi düşünebilirsiniz. O zaman bölgenizde fiyatlar yükselecektir.

 

Yukarıda bahsedilen tüm senaryolar için risk, herhangi bir değişikliğin gerçekleşmesinin uzun zaman alabileceği ve hiç gerçekleşmeyebileceğidir.
Ayrıca, bunlar gerçekleşse bile, hiç kimse o sırada piyasa eğilimlerinin neye benzediğini bilemez.

 

Zamanlama her şeydir, ancak Alanya'daki mülkler söz konusu olduğunda zamanlamayı doğru yapmak imkansızdır, çünkü değişiklikler hızlı ve önceden uyarı yapılmadan gerçekleşmektedir.

 

Ayrıca, Alanya'daki piyasa o kadar çok yerel, yabancı ve uluslararası faktörden etkilenmekte ve etkilenmektedir ki, gelecekteki piyasa eğilimlerini tahmin etmeye çalışmak aşağı yukarı imkansızdır.
20 yılı aşkın deneyimimizle bile Alanya'da yarının ne getireceğini asla söyleyemeyiz.

Yapabileceğimiz tek şey en iyi tahminimizi yapmak ve içgüdülerimizi kullanmaktır.

No comments:

Post a Comment