Monday, August 8, 2022

Tapu Nedir? Yeni Tapu ve Tapu Üzerindeki BilgilerBir gayrimenkul satın alırken, gayrimenkulün kime ait olduğunu gösteren resmi belgedir. Bir taşınmaz satın aldığınızda onun size ait olduğunu ispatlamanın en geçerli yolu şüphesiz ki elinizde bulununan bu belgedir.

 

Bu blog yazısında, sizler için yeni tapu üzerindeki değişikliklerden bahsedeceğiz.

 

Türkiye'de artık yeni kullanılmaya başlayan bir tapu var. Yeni tapu senetlerinde en dikkat çeken değişiklik QR kodu ve taşınmaz numarası gibi görünüyor. QR kodu okuma programlarından herhangi birini mobil cihazınıza indirip okutmanız halinde mülkün harita üzerinden konumuna ve özelliklerine kolayca ulaşabiliyorsunuz.


Taşınmaz numarasıyla ile vatandaşlar gayrimenkullerine ilişkin bilgileri, tapu kayıt çıktılarını artık tapu müdürlüklerine gelmeden evlerinden alabilecekler. Bu uygulama ile bir nevi tapulara kimlik numarası tanımlanmış oldu.  

Bunların dışında tapularda artık fotoğraf kullanımı kaldırıldı. 


Yeni tapularda geldisi ve gittisi bölümleri kaldırılırken, kat irtifakı-kat mülkiyeti işaret olarak değil yazı olarak taşınmaz tipi bölümüde yer alıyor.

 

Tapular mavi ve pembe olarak 2 çeşit olarak devam etmekte. Mavi tapu mülkün arsa olduğunu üzerinde henüz yapı bulunmadığını ya da yapının inşaatının yeni başladığını simgeliyor.


Pembe tapu ise mülke ait inşaatın tamamlanmasının ardından proje onaylı bağımız bölümlerin olduğunu, mülkün kullanım alanlarını ve belirli hisseleri olduğunu ifade ediyor.

 

Şimdi birazda yeni tapu üzerindeki bölümlerden bahsedelim. Yeni tapuyu sizin için 5 bölüme ayırdık;


 


1- Taşınmaz Bilgileri: Bu bölümde tapu üzerinde il, ilçe, mahalle, ada ve parsel gibi mülkün konum bilgileri yer alıyor.  


2- Fotoğraf: Artık tapulara fotoğraf eklenmiyor. Sadece sistem üzerine fotoğraf yükleniyor.


3- Bağımsız Bölüm: Burada gayrimenkulün türü, sahip olduğu ortak alanların paylaşımı, daire sayısı, arsanı büyüklüğü, tapu sicil ve referans numarası gibi bilgiler yer alıyor.


4- Malik Bölüm: Mülkün mevcut sahibi ve payları hakkında bilgi içeren bölüm.


5- Tescile İlişkin Bilgiler: QR kod, taşınmaz no, satıcı ve alıcı hakkında bilgi, tapu dairesinin damgası ve imzası, satış bedeli, arazi üzerindeki irtifak hakkı ve tapu dairesi tarafından kullanılan bilgilerin bulunduğu bölüm.

 

Tabiki mevcut tapu senetleri hala geçerli ancak tapularını değiştirmek isteyen mülk sahipleri tapu müdürlüklerine giderek tapu senetlerini değiştirebilir.


 

 

 

 

No comments:

Post a Comment