Friday, September 21, 2018

Türk ekonomisine ilişkin güncellemeler: Faiz oranları, sözleşmelerdeki para birimleri için yeni yasalar ve daha fazlası

Geçtiğimiz ay Türkiye ekonomisine karşı çok kibar davranılmadı ve özellikle Türk lirası, ABD Doları karsısında yüzde 40 oranında  bir düşüş yaşadı.

Bir karşı önlem olarak, Türk hükümeti ve Merkez Bankası, bazı emlak piyasası ile ilgili olan karşı tedbirler için çeşitli girişimlerde bulunmuştur.

Yani bunlara bir bakalım.

-% 24'e Faiz oranı -

Kredi faizleri yüzde 6'dan fazla artmıştır ve şu an yüzde 24'dür ve nihayetinde Türk bankalarından kredi almak daha pahalı hale gelecektir.

Bu, öncelikle Türk alıcılarının, kredi ile gayrimenkul alımlarını etkileyecektir.
Avrupalılar paralarını peşin ödemek ya da kredi kullanımını kendi ülkelerinden almak eğilimindedir, çünkü bu daha ucuz ve daha kolaydır.

Türk alıcılar için genel olarak pazardaki durağan durum devam edecektir.Zaten durağan olan piyasada yeni faiz oranlarının yeni bir kriz nedeni olması söz konusu olacağını sanmıyoruz.
Türk vatandaşlığı için yatırım miktarları düşürüldü

Birçoğunuz bunu muhtemelen bilmiyordu, ama Türkiye aslında bir "vatandaşlık için yatırım" programına uzun yıllardan beri sahiptir.

Bu değişiklik ile birçok Arap ve Orta Doğu vatandaşları için çeşitli avantaj sağlayacaktır.

Eski limit 1.000.000 Dolar iken şimdi bu limit ve 250.000 USD değerindeki mülke yatırım yapmanız durumunda Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Böyle bir yatırım programı piyasada çok büyük bir etki yaratmayacak olsada, düşük yatırım seviyeleri  için kötü olmayacaktır.

Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın (sadece İngilizce)

- Sözleşmeler için kullanılan para birimleri ile ilgili yeni yasalar -
Daha tartışmalı bir hareketle, Türk hükümeti, Türk lirasının kullanılmasını teşvik için tüm sözleşmeler için yabancı para kullanımını yasaklamıştır.

Şu anda emlak alım satımı yaparken, kira sözleşmesi ve diğer daha kıymetli sözleşme ve anlaşmalar için Euro veya USD kullanmak oldukça yaygın.

Ekim 2018'in ortalarından itibaren buna artık izin verilmeyecek.

Bu yeni yasa gayrimenkul sektöründe gerçek bir zarar verme potansiyeline sahip, zira özellikle yabancıların niçin zayıf ve istikrarsız liraya bağlı kalmaları gerektiğinin anlaşılması zor.

Yurt dışında yaşayan Türklerin ve Türkiye'de yaşayan yabancıların bu yasadan muaf olduğu da duyurulduğunda büyük bir rahatlama olacaktır.

Elbette, bazı yerli geliştiriciler yeni yasaya dayanarak zor bir zaman geçirecekler, ancak genel olarak yine piyasada sadece küçük bir etkisi olacaktır.

- Türk İstatistik Enstitüsü'nün son sayıları -
TÜİK, Türkiye İstatistik Enstitüsü'nden en son rakamları;

- Ağustos ayında Türkiye genelinde konut satışları yıllık bazda% 12,5 düşüş gösterdi

- İpotekli satışlarda yıllık yüzde 67'lik bir düşüş vardı.

- Ağustos ayında Türkiye genelinde toplam 105.145 mülk satıldı

- Iraklılar 944 mülk sahibi yabancı alıcılar listesine girdi, bunu İranlılar (394), Suudiler (275), Kuveyt (271) ve Ruslar (192) takip etti.

- En çok Istanbul da 1.141 adet satıldı. Bunu 675 adet ile Antalya (Alanya'yı da kapsayan), 307 adet ile Bursa ve 305 adet ile Ankara izledi.

Şimdilik durum böyle - herhangi bir sorularınız veya yorumunuz olması durumunda bize bildirin.

Her zaman olduğu gibi, birçok farklı platformda mevcut olduğumuzdan, size en uygun olanı seçip, gönder düğmesine basmanız yeterlidir.

No comments:

Post a Comment